DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 03.06.2016 10:23:11 

Tělovýchovná jednota Náměšť nad Oslavou

HISTORIE

Historii je třeba uchovávat v paměti.Činy,Události,Jména.bez nich by nebylo současnosti...

Jak na historii sportu v Náměšti vzpomínají  Miloš Kala a Milan Strnad.

Dřívější názvy sportovních organizací byly Sokol Náměšť od r.1898,SK Náměšť včetně Studentského veslařského klubu od r. 1924,TOKO od r.1948 a DSO JISKRA asi od r. 1955.

Sportoviště:

Tenisové kurty: První byl postaven v Hájku pod sokolovnou v roce 1934 a sloužil až do poválečné doby,kdy jej město vykoupilo a v těch místech postavilo kanalizační čističku.Za získané finanční prostředky postavilo tehdy již TJ 2 nové kurty na Suché louce v prostoru plánovaného sportovního areálu,které jsou v provozu dodnes.                                                                                                                                                                                                        

Volejbalové kurty: První stabilní volejbalové hřiště bylo zřízeno na bývalé ploše,která od roku 1935 patřila Skautu a zrušením tohoto spolku připadla TJ.Při výstavbě sportovního areálu v roce 1956 byly na tomto samém místě postaveny volejbalové antukové kurty 2,které jsou doposud v provozu.Od roku 1924 kdy byla postavena sokolovna,bylo pod sokolovnou zžízeno sportoviště,ve kterém byl také volejbalový kurt.

Zimní stadion: V roce 1978 byl na Suché louce také v prostoru plánovaného sportovního areálu postaven zimní stadion,bohužel jen otevřený s krytými tribunami.Před tím se v prvopočátku hrával hokej na rybníku Rathan nebo na fotbalovém hřišti,kde se vždy velmi pracně každou zimu zbudovala ledová plocha,pokud to povětrnostní podmínky dovolily.

Fotbalový stadion: Kopaná se v prvopočátku v Náměšti hrála ve Vícenickém Žlebě,později několik roků na louce mezi náměstím a řekou pod Pragerovou zahradou,teprve později bylo zbudováno na Suché louce,kde tím vznikl základ pro vybudování sportovního areálu v pozdějších letech.V roce 1986 byl postaven již na této prostoře fotbalový stadion s travnatou plochou,velkou tribunou pro diváky na sezení a s místnostmi,sloužícími jako ubytovací prostory.

Sokolovna: Tato budova,kterou v roce 1924 postavili členové místní organizace Sokol se svými příznivci jak ve městě,tak v okolí,připadla po zrušení organizace Sokol  Českému svazu tělesné výchovy a tím tedy tělovýchově v Náměšti nad Oslavou,kde sloužila zpočátku v prvé řadě pro účely tělovýchovy a sportu,ale i jako jediné kulturní zařízení ve městě sloužilo ke všem akcím kulturním,osvětovým i společenským včetně plesů a promítání kina,kteroužto činnost zařídil v této budově ještě Sokol.V pozdějších letech byla po dohodě s městským úřadem uzavřena dohoda,že veškerá sportovní činnost byla převedena do tělocvičny ve škole na Husově ulici a budova sokolovny slouží jako jediná vhodná budova ve městě pro veškeré kulturní vyžití. Po obnovení činnosti Sokola žádalo ústředí České obce sokolské v Praze prostřednictvím Župy plk. Švece,která zde v této oblasti byla již za 1.republiky,o předání sokolovny včetně okolních pozemků zpět této organizaci.Toto jednání probíhalo samozřejmě soudní cestou.V tomto smyslu vyznělo také rozhodnutí soudu.Po několikaletém soudním jednání,na jehož rozhodnutí se TJ vždy odvolala,až závěrečným rozhodnutím Nejvyššího soudu ze dne 17.11.1999 byla TJ donucena zmíněnou budovu sokolovny České obci sokolské předat,aniž by došlo alespoň k částečnému rozhodnutí o finančním vyrovnání za náklady,které musela TJ vynaložit z prostředků svých a ČSTV za dlouholetou údržbu,přístavbu a provedenou modernizaci budovy.